Archiwum aktualności. 2021

Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Norwid widziany dzisiaj”

Opublikowano

O Cyprianie Kamilu Norwidzie najczęściej mówiono: „nieznany”, „zapomniany”, a o Jego twórczości — „trudna” i „niezrozumiała”. Konferencja, zaplanowana na 24 września, w dzień 200. rocznicy urodzin wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika, myśliciela i artysty — może być doskonałą okazją do podjęcia próby zmiany tych ocen. Sądzimy, że warto raz jeszcze spojrzeć na biografię Norwida, przeanalizować Jego twórczość nie tylko w kontekście epoki, w której żył, ale też z punktu widzenia późniejszych odbiorców. Wspólnie chcemy spróbować odpowiedzieć na szereg pytań: Może wiersze Norwida czytane dzisiaj, okażą się jednak łatwiejsze, niż przypuszczaliśmy? Być może inspirujące Go motywy, wydarzenia czy osoby nie tylko nie odeszły w niebyt, ale żyją w świadomości pokoleń właśnie dzięki poezji Norwida? A może uda się — w oparciu o dotychczasową wiedzę i dorobek badaczy Jego twórczości — wyjaśnić cały szereg zawiłości? Odbyć wspólnie z poetą podróż w czasie i przestrzeni?

 
 

Więcej... Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Norwid widziany dzisiaj”


Warszawa wielokulturowa: „Kurdesz nad kurdeszami” — spacer szlakiem Ormian

Opublikowano

Serdecznie zapraszamy na spacer po Warszawie szlakiem Ormian w ramach projektu „Warszawa wielokulturowa” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Zwiedzanie zrealizowane będzie pod patronatem Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz Centrum Wielokulturowego w Warszawie.

Zwiedzanie poprowadzi przewodniczka TPW, Maria Kamińska. Spacer potrwa około 90 minut, wstęp wolny. Spacer odbędzie się w piątek, 27 sierpnia, o godz. 18.30.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy mailowe.

 

 

Więcej... Warszawa wielokulturowa: „Kurdesz nad kurdeszami” — spacer szlakiem Ormian


Dzień Pamięci Starówki

Opublikowano

13 sierpnia 1944 roku był jednym z najtragiczniejszych w historii Starego Miasta w Warszawie. Nazwano go „czarną niedzielą”. Tego dnia po godzinie 18:00 doszło do detonacji pięćset kilogramowego ładunku wybuchowego transportowanego przez niemiecki pojazd Borgward B IV przy ulicy Kilińskiego 3. Tragedia była o tyle większa, że był to moment, w którym wokół pojazdu zgromadzony był tłum, w tym wielu cywilów. Trudno oszacować dokładne straty po wybuchu. Źródła podają około 300 ofiar śmiertelnych i nawet do 400 – 500 rannych. Tragedia określana jest często, niesłusznie, jako wybuch tzw. „czołgu-pułapki”.

O tej i o innych powstańczych historiach Starego Miasta opowiadać będziemy na spacerze „Powstańcza Starówka” 4 września o 11:15. Udział w spacerze jest bezpłatny i obowiązują zapisy. Zapraszamy.

Szczegóły i zapisy na spacer >>>

Więcej... Dzień Pamięci Starówki


Powstańcza Starówka — spacer w ramach 77. rocznicy powstania warszawskiego

Opublikowano

W początkach sierpnia 1944 roku walki w najbliższej okolicy Starego Miasta toczyły się głównie za zachodzie przy ruinach getta oraz przy gdzie 2 sierpnia Powstańcy zdobyli budynek PWPW. 19 sierpnia niemieckie grupy bojowe przypuściły szturm na Starówkę. Były wyposażone w granaty, moździerze, działa, „goliaty”. Stare Miasto było pod ostrzałem z Wisły i z powietrza. Pod koniec sierpnia raz za razem nad najstarszą częścią miasta nurkowały samoloty zrzucające ciężkie bomby. Stare kamienice, świątynie, mury zmieniły się w zwały gruzów. 2 września Stare Miasto upadło.
 
Zapraszamy na spacer, podczas którego odwiedzimy miejsca, w których ślady po walkach powstańczych się nie zabliźniły.
Uwaga!

Na spacer obowiązują zapisy. Kliknij, aby uzyskać więcej informacji >>>

Więcej... Powstańcza Starówka — spacer w ramach 77. rocznicy powstania warszawskiego


Warszawa wielokulturowa: zwiedzanie Cmentarza Karaimskiego

Opublikowano

Serdecznie zapraszamy na zwiedzanie Cmentarza Karaimskiego w ramach projektu „Warszawa wielokulturowa” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Zwiedzanie zrealizowane będzie we współpracy z Fundacją Karaimskie Dziedzictwo.

Historię tej mało znanej i tajemniczej nekropolii przybliży nam Adam Dubiński, Prezes Zarządu Fundacji Karaimskie Dziedzictwo. Zwiedzanie potrwa 60-90 minut. Wstęp wolny.
Wydarzenie pod patronatem Centrum Wielokulturowego w Warszawie.

Więcej... Warszawa wielokulturowa: zwiedzanie Cmentarza Karaimskiego