Aktualności

Spotkanie Komisji Historycznej

Opublikowano

Z przyczyn od nas niezależnych musimy odwołać dzisiejsze zdalne zebranie Komisji Historycznej. Przepraszamy
Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,
 
Pragnęlibyśmy Państwa zaprosić na zdalne zebranie Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w najbliższy poniedziałek 9 maja 2022 r. o godz. 17:00. Miejmy nadzieję, że tym sposobem wrócimy do comiesięcznych spotkań naszej Komisji — w formule zdalnej bądź stacjonarnej.
 
(w poniedziałek tuż przed 17:00 wystarczy „kliknąć” w ten link lub wpisać go w pasku adresów internetowych/przeglądarce internetowej, następnie włączyć mikrofon i kamerę)
 
Porozmawiamy z panią Wandą Traczyk-Stawską, Powstańcem Warszawskim. Tematami przewodnimi spotkania będzie Warszawa, wojna i wolność. Kontekstem dla rozmowy jest niedawno wydana książka pt. Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej żołnierza powstania warszawskiego. Spotkanie poprowadzi nasza Koleżanka z Komisji — Maria Kamińska.
 
Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
 
Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej


Warszawa Wielokukturowa: Artyści Getta

Opublikowano

Grafika informująca o spacerze pt. Artyści Getta z cyklu Warszawa Wielokulturowa

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Warszawa wielokulturowa" — na spacer, w czasie którego zapoznamy się z tragiczną historią artystów getta, ich dziełami i miejscami, gdzie ludność żydowska mogła zaznać chwilowego ukojenia.

Naszym przewodnikiem będzie Kamila Gelert. Wstęp wolny.

Niedziela, 15 maja 2022 r. 11:00
Przed budynkiem Sądu Okręgowego w Warszawie
al. „Solidarności” 127
/WarszawaWielokulturowaTPW

Więcej... Warszawa Wielokukturowa: Artyści Getta


Charytatywne szkolenie z pierwszej pomocy

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy we współpracy z trenerem pierwszej pomocy i ratownikiem medycznym Krzysztofem Jakucym z firmy MedykFX, przy wsparciu Muzeum Warszawskiej Pragi, które nieodpłatnie udostępni nam swoją przestrzeń organizuje charytatywne profesjonalne szkolenie z pierwszej pomocy "Wspieram Ukrainę". Odbędzie się ono 20 kwietnia (środa) w godzinach 10:00-16:00. Dochód ze szkolenia przeznaczony będzie w całości na Polską Akcję Humanitarną na cel: Ukraina.

Więcej... Charytatywne szkolenie z pierwszej pomocy


Warszawa wielokulturowa: Śladami Karaimów wokół Starego Miasta

Opublikowano

Drugie w 2022 roku spotkanie z cyklu „Warszawa wielokulturowa” odbędzie się już 9 kwietnia, w sobotę.

O 11:00 spotykamy się przy pomniku Profesora Jana Zachwatowicza przy placu Zamkowym i rozpoczynamy spacer, podczas którego poznacie wiele faktów dotyczących najmniejszej mniejszości w Polsce oraz miejsca z nią związane w najstarszej części stolicy.

Sobota, 9 kwietnia 2022 r.  11:00
Pomnik prof. Jana Zachwatowicza
Międzymurze Piotra Biegańskiego obok pl. Zamkowego

Podczas spaceru będziecie mieli okazję wesprzeć naszego wolontariusza kwestującego dla Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz Ukrainy. Jeśli chcecie wesprzeć zrzutkę on-line, możecie zrobić to już teraz pod linkiem: siepomaga.pl/tpw

Partnerami cyklu Warszawa Wielokulturowa są:

  • SKPT Warszawa
  • Centrum Kultury i Aktywności na Targówku

Więcej... Warszawa wielokulturowa: Śladami Karaimów wokół Starego Miasta


Powązki od A do Z: Szlakiem wybitnych twórców

Opublikowano

Uwaga! Zmiana terminu. Spacer zaplanowany na 2 kwietnia nie odbędzie się. Nowy termin podano poniżej. Za zmianę przepraszamy.

W sobotę, 23 kwietnia odbędzie się kolejny spacer po Starych Powązkach! Tym razem Franciszek Trynka poprowadzi nas szlakiem wybitnych twórców.

Sobota, 23 kwietnia 2022 r.  11:00
Cmentarz Powązkowski, Brama św. Honoraty
ul. Powązkowska 1

Organizatorem wydarzenia jest Oddział Akademicki Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Podczas spaceru będziecie mieli okazję wesprzeć naszego wolontariusza kwestującego dla Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz Ukrainy. Jeśli chcecie wesprzeć zrzutkę on-line, możecie zrobić to już teraz pod linkiem: siepomaga.pl/tpw

Więcej... Powązki od A do Z: Szlakiem wybitnych twórców


Koncert charytatywny zespołu Trio z Ukrainy

Opublikowano

Serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny zespołu Trio z Ukrainy #SolidarnizUkrainą organizowany przez Dom Kultury „Włochy”!

Dom Kultury Włochy
ul. Bolesława Chrobrego 27
9 kwietnia 2022 r. 18:00

Więcej... Koncert charytatywny zespołu Trio z Ukrainy


59 lat Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Opublikowano

18 marca 1963 r. w Sali Canaletta w Muzeum Narodowym uroczyście powołano do życia nasze stowarzyszenie. Pierwszym prezesem Zarządu Głównego TPW został profesor Stanisław Lorentz, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Z tej okazji zapraszamy serdecznie do lektury artykułu autorstwa Franciszka Trynki, a poświęconego profesorowi Stanisławowi Lorentzowi.

 

Więcej... 59 lat Towarzystwa Przyjaciół Warszawy


Spotkanie przy grobie Stanisława Lorentza

Opublikowano

W sobotę, 12 stycznia 2022 r. o 11:00 spotkaliśmy się przy grobie prof. Stanisława Lorentza — wybitnego muzeologa, historyka sztuki, inicjatora, założyciela i wieloletniego Prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele: Zarządu Głównego TPW, w tym władze Oddziałów terenowych Towarzystwa Przyjaciół Warszawy: Oddział Stare Miasto, Oddział Akademicki, Towarzystwo Przyjaciół Pragi — Oddział TPW oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 216 „Klonowego Liścia” w Warszawie i Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 226 „Małego Europejczyka” w Warszawie.

Po Apelu Pamięci odbył się spacer z przewodnikiem po Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w ramach projektu „Warszawa Wielokulturowa”.

Więcej... Spotkanie przy grobie Stanisława Lorentza


Zmarł Bernard Malinowski, członek Prezydium Zarządu Głównego TPW w latach 2013 – 2018

Opublikowano

W poniedziałek, 28 lutego 2022 roku zmarł Bernard Malinowski — wieloletni członek Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, członek Prezydium Zarządu Głównego w latach 2013 – 2018.

Bernard Edward Malinowski to urodzony warszawiak. Wieloletni nauczyciel historii i WOS-u we wszystkich typach szkół od podstawówki do gimnazjum i liceum.

Jego pasją była turystyka, krajoznawstwo i historia. Prowadził Koło Krajoznawcze i organizował wycieczki i rajdy, na których młodzież zdobywała  odznaki krajoznawcze, regionalne i okolicznościowe. Autostopem zwiedził prawie całą Europę południowo-zachodnią, czyli Francję, Hiszpanię, Andorę, Monako, a dotarł nawet do Maroka w Afryce.

 

Więcej... Zmarł Bernard Malinowski, członek Prezydium Zarządu Głównego TPW w latach 2013 – 2018


Apel Pamięci przy grobie prof. Stanisława Lorentza

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza na spotkanie przy grobie z okazji 31. rocznicy śmierci prof. Stanisława Lorentza.

Prof. Stanisław Lorentz, muzeolog, historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie był założycielem i pierwszym Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Po apelu pamięci zapraszamy na spacer po cmentarzu z przewodnikiem warszawskim, Marcinem Tyslerem, prezesem Studenckiego Koła Przewodników Turystycznych @SKPT Warszawa. Spacer odbywa się w ramach projektu „Warszawa wielokulturowa” pod patronatem Centrum Wielokulturowego w Warszawie. Spacer jest bezpłatny.

W trakcie spotkania i podczas spaceru oraz na kolejnych naszych wydarzeniach będzie możliwość wsparcia zbiórki Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz Ukrainy.

Sobota, 12 marca 2022 r.  11:00
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski
ul. Młynarska 54.56/58, brama główna

Więcej... Apel Pamięci przy grobie prof. Stanisława Lorentza


Strona 1 z 3

Przejdź do archiwum aktualności

Sekretariat Zarządu Głównego jest czynny:

  • w środy: od 16:30 do 18:00,
  • w czwartki: od 16:30 do 18:00.


Więcej

Projekty

Patronaty

Więcej

Starsze aktualności