Warszawa Wielokulturowa

Na 2020 rok Towarzystwo Przyjaciół Warszawy we współpracy z Centrum Wielokulturowym w Warszawie przygotowało projekt "Warszawa wielokulturowa". Zapraszamy Państwa na serię spotkań (wykładów stacjonarnych i zwiedzania wybranych obiektów) poświęconych tematyce różnych społeczności, kręgów kulturowych i wyznań w Warszawie w ujęciu historycznym i współczesnym. Prowadzącymi poszczególne wydarzenia będą varsavianisci, historycy, przewodnicy miejscy i przedstawiciele danych społeczności. 

Tematyka poszczególnych spotkań (niechronologicznie): Muzułmanie w Warszawie, Meksykanie w Warszawie, Ewangelicy w Warszawie, Prawosławie w Warszawie, Karaimi i Tatarzy w Warszawie, Ormianie w Warszawie, Afrykanie w Warszawie, Ukraińcy w Warszawie, Warszawa żydowska, Buddyzm w Warszawie.

Zapraszamy do polubienia strony poświęconej projektowi, na której będziemy publikować wszystkie niezbędne informacje o poszczególnych wydarzeniach: https://www.facebook.com/WarszawaWielokulturowaTPW/

Nasz projekt ma służyć wzrostowi świadomości, wzajemnej tolerancji i edukacji, przyczyni się do integracji różnych społeczności i wymiany kulturowej. Jednym z wielu celów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy jest to, by Warszawę postrzegano jako miasto otwarte, pełne wzajemnej akceptacji, bezpieczne i gościnne dla wszystkich.Spotkania

Ukraińskie muzy nad Wisłą. Działacze kultury ukraińskiej w Warszawie w pierwszej połowie XX w.

Warszawa Wielokulturowa zaprasza na wykład doktora Rostysława Kramara poświęcony wybitnym postaciom ukraińskiej kultury działającym w Warszawie w pierwszej połowie XX wieku!

Więcej... Ukraińskie muzy nad Wisłą. Działacze kultury ukraińskiej w Warszawie w pierwszej połowie XX w.


Spotkanie Wielokulturowe — finał projektu „Warszawa Wielokulturowa”

Nadszedł czas podsumowania tegorocznego projektu „Warszawa Wielokulturowa” organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy pod patronatem Centrum Wielokulturowego w Warszawie.
Projekt zmuszeni byliśmy przenieść do sieci i większość spotkań odbyła się ostatecznie on-line. Choć to nie to samo, co spotkania twarzą w twarz, cieszy nas bardzo, że w tych trudnych czasach nasze prezentacje/wykłady/wywiady zdobyły już ponad tysiąc wyświetleń!

 

Więcej... Spotkanie Wielokulturowe — finał projektu „Warszawa Wielokulturowa”


Warszawa Wielokulturowa TPW: „Afrykanie w Warszawie”

Spotkanie z cyklu „Warszawa wielokulturowa” organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy pod patronatem Centrum Wielokulturowego w Warszawie.
 
Prelegentem będzie Małgorzata Brzózka-Warś, przewodnik po Warszawie, członek Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
 
Afrykanie w Warszawie — to temat mało dotychczas zbadany. Spróbujemy jednak przybliżyć słuchaczom historię i współczesność afrykańskiej diaspory. Dowiemy się m.in. skąd docierały pierwsze wzmianki o Afrykanach nad Wisłę, poznamy sylwetki kilku wybitnych postaci, w tym literackich, dowiemy się też gdzie w Warszawie zaznać szeroko pojętej afrykańskiej kultury.
 

Warszawa Wielokulturowa, to...
Cykl bezpłatnych spotkań — wykładów stacjonarnych i wykładów on-line.

Wydarzenie na Facebooku

Więcej... Warszawa Wielokulturowa TPW: „Afrykanie w Warszawie”


Warszawa Wielokulturowa TPW: „Ukraińcy w Warszawie”

Zapraszamy w najbliższą sobotę na spotkanie z cyklu „Warszawa wielokulturowa”, które poświęcone będzie społeczności ukraińskiej w Warszawie — zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym.

Gośćmi będą:

  • dr Rostysław Kramar — pracownik Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego; doktor nauk humanistycznych, ukrainista, kulturoznawca
  • Jana Stępniewicz — wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia dla Zagranicy (Redakcja Ukraińska) i prowadząca program „Telenowyny” — program informacyjny Telewizji Polskiej w języku ukraińskim, przeznaczony dla mniejszości ukraińskiej w Polsce.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy prowadzone są pod adresem: promocja@tpw.org.pl
Prosimy o zapoznanie się z informacją dotyczącą zapisów oraz udziału w spotkaniu >>>

Centrum Wielokulturowe w Warszawie
Sala Ukraina (parter)
ul. Jagiellońska 54
Sobota, 26 września 2020 r., godz. 10.00 – 11.00

Projekt „Warszawa wielokulturowa” ma służyć wzrostowi świadomości, wzajemnej tolerancji i edukacji, a także integracji różnych społeczności i wymiany kulturowej. Jednym z wielu celów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy jest to, by Warszawę postrzegano jako miasto otwarte, pełne wzajemnej akceptacji, bezpieczne i gościnne dla wszystkich. Cykl „Warszawa wielokulturowa” objęty jest patronatem przez Centrum Wielokulturowe w Warszawie.

Wydarzenie na Facebooku

Więcej... Warszawa Wielokulturowa TPW: „Ukraińcy w Warszawie”


Karaimi w Warszawie — Warszawa Wielokulturowa TPW online

Zapraszamy na spotkanie on-line z cyklu „Warszawa wielokulturowa” objętego patronatem przez Centrum Wielokulturowe w Warszawie.

Poznacie podstawowe informacje nt. Karaimów, skupimy się jednak przede wszystkim na społeczności karaimskiej w Warszawie — jej historii oraz sytuacji współczesnej. Usłyszycie również odpowiedzi na pytania, które nam przesyłaliście!

Więcej... Karaimi w Warszawie — Warszawa Wielokulturowa TPW online


Warszawa Wielokulturowa TPW online

Brak Wam ostatnio dobrych wieści? Możecie na nas liczyć! ;)

Wznawiamy projekt Warszawa Wielokulturowa TPW w nowej formie.

  • 30 maja odbędzie się wykład on-line pt. "Karaimi w Warszawie".
  • Macie pytania nt. Karaimów? Napiszcie je pod tym postem lub prześlijcie na adres promocja@tpw.org.pl! Odpowiedzi zostaną uwzględnione w wykładzie! Pytania zbieramy do niedzieli, 24 maja!

Śledźcie nasz profil, niebawem utworzymy wydarzenie, na które będzie się można zapisać i tam na bieżąco będziecie mogli śledzić wszystkie szczegóły!

Więcej... Warszawa Wielokulturowa TPW online


ODWOŁANE: „Karaimi w Warszawie”

W panującej obecnie sytuacji nadzwyczajnej z przykrością informujemy, że musimy przełożyć trzecie spotkanie z cyklu „Warszawa wielokulturowa”. Spotkanie „Karaimi w Warszawie” miało się odbyć 25 kwietnia w Centrum Wielokulturowym.

Zostańcie z nami, jak tylko sytuacja się ustabilizuje będziemy komunikować co dalej.

Bądźcie na bieżąco, śledźcie komunikaty!

Więcej... ODWOŁANE: „Karaimi w Warszawie”


ODWOŁANE: „Meksykanie w Warszawie” (Warszawa Wielokulturowa)

W panującej obecnie sytuacji nadzwyczajnej z przykrością informujemy, że musimy przełożyć drugie spotkanie z cyklu „Warszawa wielokulturowa”. Spotkanie „Meksykanie w Warszawie” miało się odbyć 28 marca w Centrum Wielokulturowym.

Centrum Wielokulturowe w Warszawie ze zrozumiałych przyczyn zawiesiło działalność przynajmniej do 29 marca włącznie. Zostańcie z nami, jak tylko sytuacja się ustabilizuje wznowimy projekt i podamy nowy termin drugiego spotkania. Na tę chwilę zakładamy, że trzecie spotkanie, „Karaimi w Warszawie”, zaplanowane na 25 kwietnia w Centrum Wielokulturowym, odbędzie się bez żadnych zakłóceń.

Więcej... ODWOŁANE: „Meksykanie w Warszawie” (Warszawa Wielokulturowa)


Harmonogram projektu „Warszawa Wielokulturowa”

 

Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem projektu i zapraszamy do udziału w spotkaniach.

Więcej... Harmonogram projektu „Warszawa Wielokulturowa”


Warszawa Wielokulturowa — spotkanie pierwsze 29 lutego

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Warszawa wielokulturowa” objętego patronatem przez Centrum Wielokulturowe w Warszawie. Wykład poświęcony będzie tematowi muzułmanów w Warszawie.

Spotykamy się w ostatnią sobotę lutego, 29.02 w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej przy al. Bohaterów Września 23 o 11:00 (wejście do OKM od strony Al. Jerozolimskich).
Proszę przybyć na miejsce minimum 5-10 minut wcześniej, by był czas na skorzystanie z szatni. Wykład odbędzie się w sali modlitewnej, rozpoczynamy punktualnie.

 

Więcej... Warszawa Wielokulturowa — spotkanie pierwsze 29 lutego