W sierpniu przypada 40. rocznica śmierci prof. Jana Zachwatowicza, patrona Oddziału Akademickiego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. W imieniu Oddziału zapraszamy do uczczenia pamięci zasłużonego orędownika odbudowy ze zniszczeń wojennych warszawskiej Starówki w sobotę, 19 sierpnia 2023 r. o godzinie 11:00.
Spotykamy się przy bramie św. Honoraty (Cmentarz Stare Powązki), skąd udamy się do grobu profesora w kwaterze 166.
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy udamy się na krótki spacer.
Sobota, 19 sierpnia 2023 r. 11:00 Brama św. Honoraty, Cmentarz Stare Powązki ul. Powązkowska 1/1
Podczas spaceru będziecie mieli okazję wesprzeć naszego wolontariusza kwestującego dla Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz Ukrainy. Jeśli chcecie wesprzeć zrzutkę on-line, możecie zrobić to już teraz pod linkiem: siepomaga.pl/tpw
Podczas spaceru będziecie mieli okazję wesprzeć naszego wolontariusza kwestującego dla Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz Ukrainy. Jeśli chcecie wesprzeć zrzutkę on-line, możecie zrobić to już teraz pod linkiem: siepomaga.pl/tpw
Spacer poprowadzi Franciszek Trynka, licencjonowany przewodnik, którego mieliście okazję poznać na spacerach poprowadzonych w ramach projektu Warszawa Wielokulturowa TPW.
Organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Akademicki! Udział bezpłatny. Serdecznie polecamy!
We wtorek, 30 marca o 18:00 będziecie mogli wysłuchać wykładu o prof. Janie Zachwatowiczu. Dowiecie się w szczegółach jak wyglądała praca Profesora przed, w trakcie i przede wszystkim po II wojnie światowej. Będziecie mogli nawet posłuchać Jego wypowiedzi...
... dostałem mandat na organizację Biura Odbudowy Stolicy. Pierwszą czynnością było oczywiście rozejrzenie się w stanie miasta; musiałem obejść, nie wszędzie można było dojechać i zobaczyć, jak to wszystko wygląda. Wyglądało zupełnie dramatycznie i przeraźliwie. Gdy byłem na Starym Mieście na tych wzgórzach ruin, to wydawało się, że sprawa jest beznadziejna, ale … pamiętam, że nawet wtedy, stojąc samotnie na tych ruinach, zdruzgotany, powiedziałem sobie – a my to jednak odbudujemy…
Warszawska Starówka nie wyglądałby tak jak dzisiaj, gdyby nie postawa i skuteczne działania profesora Jana Zachwatowicza – niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie konserwacji i rekonstrukcji zabytków.
Podjęta przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w 2017 r. inicjatywa upowszechniania pamięci prof. Jana Zachwatowicza zostanie niebawem zwieńczona odsłonięciem, w obrębie murów staromiejskich, pomnika Profesora. Zarówno wzniesienie pomnika, jak i przeprowadzenie przez TPW szerokiej akcji promującej działalność Profesora na rzecz odbudowy Warszawy, zrealizowane zostały przy aprobacie i wsparciu projektu przez Radę m.st. Warszawy. Spośród zgłoszonych w projekcie 3 zasadniczych działań mających upowszechniać zasługi prof. Jana Zachwatowicza dla Warszawy nie zostanie zrealizowana propozycja nadania nazwy ulicy lub placu imienia Jana Zachwatowicza. Wynika to z przyjętej przez Radę Miasta zasady nie powielania upamiętnień, a w obrębie murów staromiejskich istnieje Międzymurze Jana Zachwatowicza. Patronatem mogą być natomiast objęte szkoły, uczelnie, obiekty trwałe, czy przedsięwzięcia.
W styczniu 1945 roku Warszawa znalazła się w stanie śmierci klinicznej. W gruzach leżały zabytki, kamienice i infrastruktura drogowa. W powodzenie szybkiej odbudowy wierzyło niewielu. Splot celów ideologicznych nowej władzy i uporu mieszkańców, sprawił że Warszawa utrzymała swoją stołeczność. Pojawił się jednak warunek podyktowany rzeczywistością polityczną — nowa Warszawa, nie mogła być powtórzeniem dawnej. Tragiczne okoliczności wojenne stały się ogromną szansą budowy lepszego miasta. Nowa Warszawa stała się mozaiką aspiracji, sentymentów, oczekiwań i zwykłej przypadkowości.
Zapraszamy na wykład dr. Andrzeja Skalimowskiego pt. „Warszawa przeobrażona po 1945 r. Odbudowa ze zniszczeń. Obiekty utracone, wyburzone, przebudowane”.