Oddział Żoliborz-Bielany

Oddział Żoliborz-Bielany Towarzystwa Przyjaciół Warszawy powstał 26 kwietnia 1965 r. Został zorganizowany przez Józefa Gonderkę. Na zebraniu inaugurującym działalność oddziału obecny był sam prof. Stanisław Lorentz, ówczesny prezes Zarządu Głównego TPW. Od samego początku działalności Oddział Żoliborz-Bielany (do 1970 roku nazwa Oddziału brzmiała Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Warszawa Północ) skupiał bardzo aktywne i zaangażowane osoby, wśród których byli m.in. Janina Kucharska, Tadeusz Kur, Aleksander Leszczyński, Halina Lipińska, Helena Michałowska, Zygmunt Mroczek, Zofia Skoraszewska, Janusz Szorc, Jerzy Szwalbe, Janina Wociałowa, Ignacy Wrzos, Stefan Wyleżeński.

Więcej... Oddział Żoliborz-Bielany


Aktualności

Nie żyje Janusz Szczepański

Opublikowano

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 12 sierpnia br. zmarł nasz kolega z Oddziału Żoliborz-Bielany Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Pan Janusz Szczepański, młodszy brat Józefa Szczepańskiego — „Ziutka”, Powstańca Warszawskiego walczącego w harcerskim Batalionie „Parasol”, żołnierza i poety, autora piosenki „Pałacyk Michla", który w wyniku odniesionych ran zmarł w wieku 22 lat 10 września 1944 r. w szpitalu powstańczym.

Pan Janusz Szczepański z wielkim oddaniem kultywował pamięć o swoim bohaterskim bracie. Oddział Żoliborz-Bielany wraz z panem Januszem Szczepańskim organizował saloniki historyczne poświęcone Ziutkowi. 30 listopada bieżącego roku przypada 100. rocznica urodzin Ziutka.

Pogrzeb Pana Janusza Szczepańskiego odbędzie się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w dniu 22 sierpnia 2022 r. o godz. 14.30 (odprowadzenie od bramy VI od strony ul. Jana Ostroroga).

Zapraszamy na koncert pieśni powstańczych, wśród których będzie też można usłyszeć „Pałacyk Michla”, w wykonaniu byłych członków zespołu Gawęda. Podczas koncertu wspomnimy Panów Janusza oraz  Ziutka Szczepańskich.

Koncert oraz wspólne śpiewanie pieśni powstańczych odbędzie się 28 sierpnia 2022 roku o godzinie 17.00 na bielańskiej części Kępy Potockiej przy kawiarence „Mała czarna”. Dojazd autobusem 122 np. z placu Wilsona, w kierunku Gwiaździstej.

Koncert współorganizowany jest przez Oddział Żoliborz-Bielany Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Więcej... Nie żyje Janusz Szczepański


Władysław Karyś nie żyje

Opublikowano

Z przykrością informujemy, że w dniu 5 sierpnia 2022 r. zmarł wielki przyjaciel i członek Oddziału Żoliborz-Bielany, członek honorowy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Pan Władysław Karyś.

Pan Władysław Karyś był wielkim pasjonatem zieleni, wrażliwym na estetykę otoczenia. Od lat 80. ubiegłego wieku upiększał rozległy teren wokół swego wielopiętrowego bloku mieszkalnego przy ul. Potockiej. Zaczął od wywożenia gruzu i zwałowiska odpadów pozostałych po budowie. Splantował całość, użyźnił dobrą ziemią (cztery wywrotki i ponad 80 worków) i rozpoczął nasadzenia. Drzewa i krzewy zdobywał od okolicznych działkowiczów, ze szkółek leśnych, z rozsiewu itp. Zakomponował całość, obsadził wieloletnimi krzewami i kwiatami, powstał piękny mini ogród, który do dziś cieszy oczy mieszkańców Żoliborza i który czyni Żoliborz jeszcze piękniejszym. Wszystko wykonał sam i najczęściej na własny koszt. Za ten wyjątkowy i rzadki przykład ogromnej bezinteresownej pracy pro publico bono kilkakrotnie otrzymał nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy w konkursie Warszawa w kwiatach. Pan Władysław Karyś pielęgnował też i ukwiecał miejsca pamięci narodowej na Żoliborzu. Znów sam i na własny koszt.

Będziemy zawsze pamiętać Pana Władysława, jako człowieka prawego, bezinteresownego, patriotę, a przy tym wszystkim bardzo towarzyskiego i dowcipnego. Żoliborz z pewnością będzie uboższy bez Pana Władysława Karysia.

Zarząd Oddziału Żoliborz-Bielany i Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Więcej... Władysław Karyś nie żyje


Spacer po miasteczku Powązki

Opublikowano

Oddziały KORT i Żoliborz-Bielany zapraszają na spacer po Powązkach. Inspiracją spaceru jest książka „Powązki życie moje” Mieczysława Jasińskiego, która została wydana po śmierci autora m.in. dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddziału Żoliborz-Bielany.

Więcej... Spacer po miasteczku Powązki


Jednodniowe Muzeum Pamiątek po Elisabeth Jerichau-Baumann

Opublikowano

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie poświęcone Elżbiecie Jerichau-Baumann, duńskiej malarce polskiego pochodzenia, urodzonej 200 lat temu na Żoliborzu. Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć jedyny w Polsce obraz malarki, pochodzący z kolekcji Fundacji Ciechanowieckich, przechowywany na Zamku Królewskim w Warszawie, zatytułowany „Główka dziewczyny”. Dzięki uprzejmości Duńskiego Instytutu Kultury oraz osób prywatnych będzie można obejrzeć także liczne pamiątki dotyczące malarki.

Więcej... Jednodniowe Muzeum Pamiątek po Elisabeth Jerichau-Baumann


„Powązki życie moje” — promocja książki Mieczysława Jasińskiego

Opublikowano

Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego
ul. Stefana Czarnieckiego 51
16 marca 2018 r. o godz. 17:30

Zapraszamy na spotkanie promocyjne książki nieżyjącego już Mieczysława Jasińskiego „Powązki życie moje”. Pan Mieczysław Jasiński był wieloletnim wiceprezesem Oddziału Żoliborz-Bielany Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Po spotkaniu krótki koncert Kapeli Sztajer. W czasie spotkania będzie możliwość nabycia książki.

Więcej... „Powązki życie moje” — promocja książki Mieczysława Jasińskiego


Ignacy Jan Paderewski — pianista, kompozytor, mąż stanu i polityk

Opublikowano

Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego
ul. Stefana Czarnieckiego 51
12 marca 2018 r. o godz. 12:00

Zapraszamy na wykład otwarty historyka, pracownika Muzeum Niepodległości w Warszawie pana Michała Rybaka, o życiu, twórczości i działalności Ignacego Jana Paderewskiego. Termin wykładu — 12 marca 2018 r. o godz. 12.00 Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego. Polecamy także obejrzenie bardzo ciekawej wystawy zdjęć w Galerii Przystanek na Żoliborzu poświęconej tej wybitnej postaci.

Więcej... Ignacy Jan Paderewski — pianista, kompozytor, mąż stanu i polityk


Spotkania i spacery

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza na spacery i spotkania:

  • wykład: Wstęp do Historii Sztuki (patronat TPW)
  • salon przewodnicki: Warszawa we wspomnieniach Zofii Nałkowskiej (Oddział KORT TPW)
  • wykład: Średniowieczne zabytki warszawskie (patronat TPW)
  • promocja książki Mieczysława Jasińskiego „Powązki życie moje” (Oddział Żoliborz-Bielany TPW)
  • salon przewodnicki: Prelekcja o kościołach, które do XVIII w. znajdowały się poza granicami Warszawy (Oddział KORT TPW)
  • spotkanie przy grobie prof. Stanisława Lorentza — apel pamięci (Zarząd Główny TPW)

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Więcej... Spotkania i spacery


Krzysztof Kamil Baczyński

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy podjęło inicjatywę uczczenia i utrwalenia pamięci poety dla współczesnych i przyszłych pokoleń pomnikiem w jego rodzinnym mieście. Wzniesienie w Warszawie pomnika Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pozwoliłoby młodym Polakom na godne uczczenie jego postaci, o której piszą z najwyższym uznaniem podkreślając, że dziedzictwo Krzysztofa zobowiązuje ich.

Naszą inicjatywę poparli przedstawiciele środowisk naukowych, społecznych, kombatanckich, artystycznych, władze Warszawy i jej mieszkańcy. Zależy nam, by na 100-lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które przypadną 22 stycznia 2021 roku mieszkańcy Warszawy mogli złożyć kwiaty pod pomnikiem tego, który uczył, „jak walczyć miłością”.

Więcej... Krzysztof Kamil Baczyński


150. urodziny Józefa Piłsudskiego

Opublikowano

Oddział Żoliborz-Bielany zaprasza do udziału w wydarzeniu „150. urodziny Józefa Piłsudskiego”. W programie: koncerty pieśni legionowych, pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystawa zdjęć ze zbiorów Fundacji Rodziny Piłsudskich pt. „Droga do Niepodległej”, program rodzinny przygotowany przez Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku, wykład dr. Michała Rybaka o myśli społecznej i politycznej Józefa Piłsudskiego, możliwość bezpłatnego pobrania bardzo interesujących publikacji Muzeum Niepodległości w Warszawie, Jednodniowe Muzeum Józefa Piłsudskiego, podczas którego mieszkańcy Warszawy i nie tylko zaprezentują swoje osobiste pamiątki związane postacią Marszałka.

Fort Sokolnickiego
ul. Czarnieckiego 51

11 listopada 2017 r.
w godzinach 12.00–17.00.

 

Więcej... 150. urodziny Józefa Piłsudskiego


Tajemnice Parku Żeromskiego — gra miejska

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy serdecznie zaprasza do udziału w grze miejskiej „Tajemnice Parku Żeromskiego", która odbędzie się w dniu 30 września w godz. 11-14.00.

W trakcie wydarzenia uczestnicy zapoznają się nie tylko z historią żoliborskiego parku, ale odkryją również jego walory przyrodnicze oraz zobaczą fragmenty XIX wiecznych fortyfikacji.

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o przesłanie maila na adres: kluczdopalacu@gmail.com z imieniem, nazwiskiem i liczbą uczestników do dnia 28 września.

Liczy się kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona!

Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Więcej... Tajemnice Parku Żeromskiego — gra miejska


Strona 1 z 2