Tekla z Bądarzewskich Baranowska
Od roku 1973 Towarzystwo Przyjaciół Warszawy opiekuje się grobem Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej, ponieważ nie jest nam obojętne dziedzictwo narodowe, Beata Michalec podjęła prace nad opracowaniem biografii polskiej kompozytorki.
W marcu 2012 r. ukazała się pierwsza polska płyta z muzyką Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej „Zapomniany dźwięk” w wykonaniu Marii Pomianowskiej i Przyjaciół, a osiem miesięcy później — w listopadzie — książka „Tekla z Bądarzewskich Baranowska. Autorka nieśmiertelnej La prière d'une vierge. Miejsca, czas i ludzie” autorstwa Beaty Michalec.
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Mława, Lotto
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zbiera wszelkie informacje na temat losów męża , dzieci i dalszej rodziny Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej.
Prosimy o kontakt na adres e-mail: tpwsekretarz@hotmail.com
Tekla z Bądarzewskich Baranowska urodziła się 17 września 1823 roku w Mławie, zmarła 29 września 1861 r. w Warszawie, warszawianka, z urodzenia mławianka.
„Niebywały rozgłos zdobyła Tekla Bądarzewska-Baranowska, [...]; jej kompozycja fortepianowa „La prière d'une vierge” osiągnęła rekordową cyfrę nakładów we Francji, Niemczech, Anglii i rozeszła się zagranicą w niezliczonych transkrypcjach na różne instrumenty. Grano ją we wszystkich domach, a przyjęto ją u nas z lekceważeniem i dotąd traktuje się ją szyderczo jako muzykę bez wartości, mimo że nie jest ani gorsza ani lepsza od tysięcznych innych kompozycji tego typu; znowu jeden z wielu, symptomatycznych przykładów, jak traktuje się u nas własną muzykę." (prof. dr Józef Reiss „Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska”, Kraków 1946, s.158).