Aktualności

Dzień Pamięci Starówki

Opublikowano

13 sierpnia 1944 roku był jednym z najtragiczniejszych w historii Starego Miasta w Warszawie. Nazwano go „czarną niedzielą”. Tego dnia po godzinie 18:00 doszło do detonacji pięćset kilogramowego ładunku wybuchowego transportowanego przez niemiecki pojazd Borgward B IV przy ulicy Kilińskiego 3. Tragedia była o tyle większa, że był to moment, w którym wokół pojazdu zgromadzony był tłum, w tym wielu cywilów. Trudno oszacować dokładne straty po wybuchu. Źródła podają około 300 ofiar śmiertelnych i nawet do 400 – 500 rannych. Tragedia określana jest często, niesłusznie, jako wybuch tzw. „czołgu-pułapki”.

O tej i o innych powstańczych historiach Starego Miasta opowiadać będziemy na spacerze „Powstańcza Starówka” 4 września o 11:15. Udział w spacerze jest bezpłatny i obowiązują zapisy. Zapraszamy.

Szczegóły i zapisy na spacer >>>

Więcej... Dzień Pamięci Starówki


Powstańcza Starówka — spacer w ramach 77. rocznicy powstania warszawskiego

Opublikowano

W początkach sierpnia 1944 roku walki w najbliższej okolicy Starego Miasta toczyły się głównie za zachodzie przy ruinach getta oraz przy gdzie 2 sierpnia Powstańcy zdobyli budynek PWPW. 19 sierpnia niemieckie grupy bojowe przypuściły szturm na Starówkę. Były wyposażone w granaty, moździerze, działa, „goliaty”. Stare Miasto było pod ostrzałem z Wisły i z powietrza. Pod koniec sierpnia raz za razem nad najstarszą częścią miasta nurkowały samoloty zrzucające ciężkie bomby. Stare kamienice, świątynie, mury zmieniły się w zwały gruzów. 2 września Stare Miasto upadło.
 
Zapraszamy na spacer, podczas którego odwiedzimy miejsca, w których ślady po walkach powstańczych się nie zabliźniły.
Uwaga!

Na spacer obowiązują zapisy. Kliknij, aby uzyskać więcej informacji >>>

Więcej... Powstańcza Starówka — spacer w ramach 77. rocznicy powstania warszawskiego


Warszawa wielokulturowa: zwiedzanie Cmentarza Karaimskiego

Opublikowano

Serdecznie zapraszamy na zwiedzanie Cmentarza Karaimskiego w ramach projektu „Warszawa wielokulturowa” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Zwiedzanie zrealizowane będzie we współpracy z Fundacją Karaimskie Dziedzictwo.

Historię tej mało znanej i tajemniczej nekropolii przybliży nam Adam Dubiński, Prezes Zarządu Fundacji Karaimskie Dziedzictwo. Zwiedzanie potrwa 60-90 minut. Wstęp wolny.
Wydarzenie pod patronatem Centrum Wielokulturowego w Warszawie.

Więcej... Warszawa wielokulturowa: zwiedzanie Cmentarza Karaimskiego


Baczyński 100

Opublikowano

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z Wolskim Centrum Kultury organizuje koncert pn. „Baczyński 100”.

W uznaniu dla dokonań Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, najważniejszego poety literackiego pokolenia Kolumbów, Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z Wolskim Centrum Kultury organizuje przedsięwzięcie mające na celu upamiętnienie dorobku twórcy. Widowisko odbędzie się w niedzielę, 1 sierpnia br. o godz. 13.00 w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie i przedstawiać będzie dwa etapy życia poety: okres młodości oraz okres okupacji. Utwory Baczyńskiego przedstawią aktorzy: Karolina Gorczyca, Antoni Pawlicki, Katarzyna Herman, Piotr Grabowski, Grażyna Barszczewska oraz Jerzy Schejbal. Specjalnie skomponowaną muzykę na to wydarzenie wykona razem z zespołem zdobywca nagrody Grammy, Włodek Pawlik. Na scenie wystąpią również: Natalia Wilk, Marek Bałata, Damian Kostka, Cezary Konrad i Łukasz Pawlik. Spotkanie poprowadzi aktor Piotr Bajtlik. Całość wyreżyseruje Tomasz Man.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny.

Plakat przedstawia Krzysztofa Baczyńskiego zawierający dane na temat wydarzenia

 

Więcej... Baczyński 100


Chopin wieczorową porą. Koncerty uczestników Eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego na tarasie Muzeum Fryderyka Chopina

Opublikowano

Koncerty uczestników Eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego na tarasie Muzeum Fryderyka Chopina

12 lipca rozpoczną się Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego, które potrwają aż do 23 lipca. Niemal 160 pianistów z całego świata będzie rywalizować o zakwalifikowanie do październikowego Konkursu.

Uczestników będzie można wysłuchać nie tylko podczas eliminacyjnych sesji przesłuchań – młodzi artyści zaprezentują przygotowany przez siebie program także podczas plenerowych koncertów na tarasie Muzeum Fryderyka Chopina! 17 i 18 lipca w godz. 20:00 – 23:00 zapraszamy na recitale fortepianowe.

Więcej... Chopin wieczorową porą. Koncerty uczestników Eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego na tarasie Muzeum Fryderyka Chopina


Strona 3 z 3

Przejdź do archiwum aktualności

Sekretariat Zarządu Głównego jest czynny:

  • w środy: od 16:30 do 18:00,
  • w czwartki: od 16:30 do 18:00.


Więcej

Projekty

Patronaty

Więcej

Starsze aktualności