Aktualności

Powstańcy'44 — Pamietamy!

Opublikowano

Fot. grafika projektu „Powstańcy’44 — pamiętamy!” autorstwa Kingi Gondek

Miło nam obwieścić, że już drugi raz jesteśmy patronem ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Powstańcy’44 — pamiętamy!”, skierowanego do młodzieży.

Projekt szerzy wiedzę historyczną z zakresu Powstania Warszawskiego, przybliża szeroki wachlarz materiałów źródłowych, uświadamia i buduje tożsamość. Młodzież poznaje w nim twórczość m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Tadeusza Gajcego.

Więcej... Powstańcy'44 — Pamietamy!


Spacer: Jan Zachwatowicz na Starym Mieście

Opublikowano

Zapraszamy na spacer „Jan Zachwatowicz na Starym Mieście”. Spacer poprowadzą przewodnicy z Oddziału Akademickiego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Zbiórka przy pomniku prof. Zachwatowicza, Międzymurze Piotra Biegańskiego obok pl. Zamkowego
Sobota, 25 września 2021 r.
11.00

Informacje o wydarzeniu na Facebooku

Uczestnicy otrzymają niespodzianki!

Uwaga! Na spacer obowiązują zapisy: promocja@tpw.org.pl

Więcej... Spacer: Jan Zachwatowicz na Starym Mieście


Spotkania Komisji Historycznej

Opublikowano

Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,
 
Inaugurujemy nowy sezon spotkań 2021/2022! Pragnęlibyśmy Państwa gorąco zaprosić na dwa wrześniowe zebrania naszej Komisji:
 • 17 września 2021 (piątek) o godz. 17:00 — Plac Zamkowy 10, czyli główna siedziba Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
  Tematem przewodnim zebrania będzie „Plan dzielnic centralnych m.st. Warszawy z 1955 roku”, prelegentami zaś — dr Andrzej Skalimowski i dr Paweł Weszpiński — autorzy książki pt. Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Plan Warszawy 1955, Plan dzielnic centralnych m.st. Warszawy (wyd. Muzeum Warszawy 2018) — zob. https://muzeumwarszawy.pl/zapowiedz-nowej-publikacji-serii-plan-warszawy/
 • 27 września 2021 (poniedziałek) o godz. 17:00 — Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22
  Temat zebrania brzmi „Dlaczego Stalin nie pomógł walczącej Warszawie?” — a swoimi refleksjami podzieli się Powstaniec Warszawski — Witold Kruczek-Abuładze ps. Kruk — zob. wywiad z Panem Witoldem: https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/witold-kruczek-abuladze,2851.html
Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku. Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniach.
Nie zapomnijmy zachować dystansu fizycznego, na wszelki wypadek też miejmy maseczki podczas obydwu wrześniowych spotkań.
 
Łączę serdeczne pozdrowienie i życzenia nieustającego zdrowia —
Mikołaj Madurowicz
 

Więcej... Spotkania Komisji Historycznej


Mikołaj (Zdzisław) Gigier walczy o zdrowie

Opublikowano

Mikołaj, bo tego imienia używa, od najmłodszych lat próbował sił w każdej dziedzinie sportowej, jaka była dla niego dostępna.

Uwielbiał rywalizację i nawet jeśli przegrywał, trenował usilnie, aby w kolejnej rozgrywce rywala pokonać. Musiał być najlepszy i zawsze w swojej najwyższej formie.

Zeskanuj kod QR aparatem telefonu (na plakacie poniżej) lub wejdź pod adres https://zrzutka.pl/2g58ds

 

Więcej... Mikołaj (Zdzisław) Gigier walczy o zdrowie


Gra miejska „Powstanie Warszawskie na Pradze”

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Pragi — Oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy zaprasza na grę miejską „Powstanie Warszawskie na Pradze”.

Więcej... Gra miejska „Powstanie Warszawskie na Pradze”


Apel Pamięci przy symbolicznym grobie Prezydenta Stefana Starzyńskiego

Opublikowano

Apel Pamięci przy symbolicznym grobie Prezydenta Stefana Starzyńskiego w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach.

Więcej... Apel Pamięci przy symbolicznym grobie Prezydenta Stefana Starzyńskiego


Spacer „Powstańcza Starówka”

Opublikowano

W sobotę, 4 września 2021 r. po odsłuchaniu hejnału warszawskiego, którego pomysłodawcą był jeden z Powstańców Warszawskich, mieliśmy przyjemność poprowadzić dla Państwa spacer „Powstańcza Starówka”. Temat niezwykle szeroki i trudny. Zwracaliśmy uwagę na detale i szczegóły, które wciąż noszą ślady walk powstańczych. Opowiadaliśmy o akcjach udanych i nieudanych, o emocjach, o tym, co czuli Powstańcy i co czuli mieszkańcy. O tym, że w tych niezwykle trudnych dniach były też momenty radosnych uniesień. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za wspólnie spędzony czas i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji. Spacer zgodnie z kolejnością poprowadzili:

 • Małgorzata Brzózka-Warś
 • Kamila Gelert
 • Radosław Potrac

fot. Cezary Warś, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Ochota

Więcej... Spacer „Powstańcza Starówka”


Apel Pamięci przy symbolicznym grobie Prezydenta Stefana Starzyńskiego

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, serdecznie zaprasza na uroczystość z okazji 82. rocznicy mianowania Prezydenta m.st. Warszawy Stefana Starzyńskiego na Komisarza Cywilnego przy dowództwie Obrony Warszawy przez gen. Waleriana Czumę.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 17:00 na Cmentarzu Powązkowskim, przy symbolicznym grobie Prezydenta (Aleja Zasłużonych, rząd I, miejsce 77, 78).

Zbiórka przed Bramą św. Honoraty o godz. 16:45.

Prosimy o zapoznanie się z procedurą przestrzegania zasad bezpieczeństwa epidemicznego obowiązująca podczas wydarzenia organizowanego przez TPW.

 

 

Więcej... Apel Pamięci przy symbolicznym grobie Prezydenta Stefana Starzyńskiego


Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Norwid widziany dzisiaj”

Opublikowano

O Cyprianie Kamilu Norwidzie najczęściej mówiono: „nieznany”, „zapomniany”, a o Jego twórczości — „trudna” i „niezrozumiała”. Konferencja, zaplanowana na 24 września, w dzień 200. rocznicy urodzin wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika, myśliciela i artysty — może być doskonałą okazją do podjęcia próby zmiany tych ocen. Sądzimy, że warto raz jeszcze spojrzeć na biografię Norwida, przeanalizować Jego twórczość nie tylko w kontekście epoki, w której żył, ale też z punktu widzenia późniejszych odbiorców. Wspólnie chcemy spróbować odpowiedzieć na szereg pytań: Może wiersze Norwida czytane dzisiaj, okażą się jednak łatwiejsze, niż przypuszczaliśmy? Być może inspirujące Go motywy, wydarzenia czy osoby nie tylko nie odeszły w niebyt, ale żyją w świadomości pokoleń właśnie dzięki poezji Norwida? A może uda się — w oparciu o dotychczasową wiedzę i dorobek badaczy Jego twórczości — wyjaśnić cały szereg zawiłości? Odbyć wspólnie z poetą podróż w czasie i przestrzeni?

 
 

Więcej... Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Norwid widziany dzisiaj”


Warszawa wielokulturowa: „Kurdesz nad kurdeszami” — spacer szlakiem Ormian

Opublikowano

Serdecznie zapraszamy na spacer po Warszawie szlakiem Ormian w ramach projektu „Warszawa wielokulturowa” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Zwiedzanie zrealizowane będzie pod patronatem Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz Centrum Wielokulturowego w Warszawie.

Zwiedzanie poprowadzi przewodniczka TPW, Maria Kamińska. Spacer potrwa około 90 minut, wstęp wolny. Spacer odbędzie się w piątek, 27 sierpnia, o godz. 18.30.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy mailowe.

 

 

Więcej... Warszawa wielokulturowa: „Kurdesz nad kurdeszami” — spacer szlakiem Ormian


Strona 2 z 3

Przejdź do archiwum aktualności

Sekretariat Zarządu Głównego jest czynny:

 • w środy: od 16:30 do 18:00,
 • w czwartki: od 16:30 do 18:00.


Więcej

Projekty

Patronaty

Więcej

Starsze aktualności