Oddział KORT

(Klub Organizatorów Ruchu Turystycznego)


Aktualności

Spacer po Cmentarzu Żołnierzy Włoskich

Opublikowano

Oddział KORT Towarzystwa Przyjaciół Warszawy zaprasza na spacer po Cmentarzu Żołnierzy Włoskich. Przewodnik opowie o okolicznościach powstania cmentarza 90 lat temu, kto go budował, jak jest skonstruowany, o architekturze włoskich cmentarzy wojennych, jak wyglądał do 1970 roku i kto się nim opiekuje.

Niedziela, 20 listopada
godz. 11:00 przed wejściem na teren cmentarza
ul. Marymoncka 40.

Więcej... Spacer po Cmentarzu Żołnierzy Włoskich


Salon przewodnicki „Muzeum Wnętrz pałacu w Otwocku Wielkim”

Opublikowano

Mikołaj Gigier i jego goście pp. Kurator Mirosław Budzyński i Kustosz dr Anna Feliks zapraszają do salonu Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oddział KORT w Honoratce przy ul. Miodowej 14 w dniu 26 października br. o godz. 18.00 na wieczór pt. „Muzeum Wnętrz pałacu w Otwocku Wielkim”.

Więcej... Salon przewodnicki „Muzeum Wnętrz pałacu w Otwocku Wielkim”


Spacer „Szlak aktorów, cz. IV”

Opublikowano

Zapraszamy na czwartą część spaceru „Szlakiem aktorów” na Starych Powązkach w dniu 16 października. Odwiedzimy groby znanych i lubianych, ale też zapomnianych aktorów dramatycznych i filmowych. Przypomnimy bohaterów przedwojennych scen teatralnych, potrafiących wytworzyć niepowtarzalny klimat podczas spektaklu. Przywrócimy pamięć o zapomnianym dziś aktorze, a niegdyś kojarzonym z pierwszym cyklem kryminałów telewizyjnych. Odwiedzimy symboliczny grób bożyszcza tłumów i bohatera przebojów kinowych z lat 30. Nie zabraknie opowieści o grze miłosnej poza ekranem i anegdot z życia teatralnego. Jesienna aura, oby nam sprzyjała, będzie najlepszą scenografią dla wspomnień o najlepszych rolach rodzimych amantów.

Więcej... Spacer „Szlak aktorów, cz. IV”


Salon przewodnicki „Bitwa Warszawska 28–30 lipca 1656 r.”

Opublikowano

Mija 360 lat od największej bitwy w dziejach wojen polsko-szwedzkich. Należy także do dobrze udokumentowanych w licznych relacjach i bogatej ikonografii z epoki. Stoczona została na praskim brzegu przez główne siły obu antagonistów dowodzone osobiście przez króla polskiego Jana Kazimierza i króla szwedzkiego Karola Gustawa wspieranego przez elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma. Starło się w niej około 44 tysięcy żołnierzy polskich, litewskich i tatarskich, szwedzkich i brandenburskich. Doszło tu do słynnej szarzy husarii i ciekawych akcji Tatarów krymskich. Po bitwie Szwedzi dokonali pierwszej rzezi Pragi oraz gigantycznej grabieży Warszawy.Z kolei Prusacy uznali bitwę za kamień węgielny swojej niepodległości.  Dzisiaj możemy znaleźć na terenie Warszawy liczne miejsca upamiętniające to wiekopomne starcie i jego ofiary historyczne i legendarne, w Muzeum WP ikonografię i militaria bezpośrednio związane z tą bitwą, a w muzeach szwedzkich liczne trofea i łupy.

 

28 września, godz. 18:00
Salon poprowadzi: Sławomir Błażewicz
Spotkanie: Restauracja Honoratka, Miodowa 14

Więcej... Salon przewodnicki „Bitwa Warszawska 28–30 lipca 1656 r.”


Bitwa Warszawska 28–30 lipca 1656

Opublikowano

Mija 360 lat od największej bitwy w dziejach wojen polsko-szwedzkich. Stoczona została na praskim brzegu przez główne siły obu antagonistów dowodzone osobiście przez króla polskiego Jana Kazimierza i króla szwedzkiego Karola Gustawa wspieranego przez elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma. Doszło tu do słynnej szarzy husarii i ciekawych akcji Tatarów krymskich...

Restauracja Honoratka, ul. Miodowa 14
29 czerwca, godz. 18:00

Salon poprowadzi: Sławomir Błażewicz

Więcej... Bitwa Warszawska 28–30 lipca 1656


Wycieczka pieszo-rowerowa z Oddziałem KORT

Opublikowano

Pretekstem naszej Wycieczki jest 100. rocznica rozszerzenia Warszawy oraz Dzień Tulipana na Kępie Potockiej. Spróbujemy również zidentyfikować granice Warszawy z 1916 roku.
Trasa: Plac Wilsona, Fort Sokolnickiego, Kępa Potocka, Marymont, Podleśna, Fort Bema, Powązki, Al. Wojska Polskiego.

Uwaga! Liczba uczestników ograniczona. Prosimy o dokonanie zgłoszenia.

Więcej... Wycieczka pieszo-rowerowa z Oddziałem KORT


Powitanie wiosny w Parku Morskie Oko

Opublikowano

Zapraszamy Państwa na pierwszy wiosenny spacer, tym razem po mniej znanym Parku Morskie Oko, malowniczo położonym na Skarpie Mokotowskiej.

Szczegóły:
Spotkanie: 20 marca, niedziela, godz.11.00 skrzyżowanie ulic Dworkowej i Puławskiej.
Zakończenie: ul. Puławska 59 (Domek Gotycki).
Czas trwania: ok. 1,5 h
Prowadzenie: Wiesława Kłosowska

Spacer bezpłatny!

Więcej... Powitanie wiosny w Parku Morskie Oko


„Warszawa. Najciekawsze realizacje” — spotkanie z Oddziałem KORT

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział KORT zaprasza na comiesięczny salon przewodnicki pt. „Warszawa. Najciekawsze realizacje”.

Podczas spotkania opowiemy o nowych, ciekawych miejscach, do których rzadko lub wcale nie dociera turysta, a które pojawiły się na mapie Warszawy na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

Więcej... „Warszawa. Najciekawsze realizacje” — spotkanie z Oddziałem KORT


„Panny stojące i kapeluszowe — historia warszawskiej prostytucji”

Opublikowano

Oddział KORT Towarzystwa Przyjaciół Warszawy z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego serdecznie zaprasza na spacer pt. „Panny stojące i kapeluszowe — historia warszawskiej prostytucji”. Mówi się, że żadna praca nie hańbi, ale czy aby na pewno? Czy tego chcemy, czy nie prostytucja istniała i istnieć będzie, jak zatem wyglądało to w dawnych czasach? Dużo było domów publicznych? Czy wiadomo było, która z dam to „panna kapeluszowa”? W ramach spaceru przybliżone zostaną miejsca wykonywania najstarszego zawodu świata w Warszawie do końca XIX w.

Więcej... „Panny stojące i kapeluszowe — historia warszawskiej prostytucji”


Strona 6 z 7