Archiwum aktualności. 2018

Punkt Porad Ogrodniczych „Pamiętajcie o ogrodach” — spacer

Opublikowano

Jest w Warszawie dzielnica, która żyje po swojemu. Jakby wolniej, spokojniej. Saska Kępa. To właśnie tam Grzegorz Sołtysiak, pisarz, historyk i varsavianista zabierze nas w historyczno-kwiatowo-literacką podróż. Jej tłem będą najpiękniejsze ogrody stolicy zgłoszone do konkursu „Warszawa w Kwiatach i Zieleni”. Wydarzenie odbędzie się już 12 sierpnia.

Więcej... Punkt Porad Ogrodniczych „Pamiętajcie o ogrodach” — spacer


Warszawa, której nie ma — Wały Króla Zygmunta III

Opublikowano

Podczas piątego spotkania w Muzeum Warszawskiej Pragi nasi goście będą mieli przyjemność wysłuchać prelekcji Janusza Owsianego pt. „Wały Króla Zygmunta III”. Pan Janusz Owsiany opowie między innymi o wpływie usytuowania wałów na kształt zagospodarowania miasta (przebieg ulic, kształt placów, usytuowanie pałaców), o nieistniejących obiektach (na Senatorskiej, Bielańskiej i Nalewkach), a także o odbudowie placu Bankowego i losach Muranowa.

Po prelekcji odbędzie się spacer urozmaicony opowieścią o Arsenale, ul. Długiej, Nalewkach i Pasażu Simonsa. Przejdziemy wzdłuż linii Wałów Zygmuntowskich, w zależności od pogody i sił, albo przez Ogród Krasińskich do Placu Krasińskich, albo przez Ogród Saski do „ślimaka” na ulicy Karowej.

Więcej... Warszawa, której nie ma — Wały Króla Zygmunta III


Nie bój się nocy...

Opublikowano

4 sierpnia 2018 r. w rocznicę śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odbył się wyjątkowy koncert — spektakl muzyczny przygotowany przez Małgorzatę Bańkę, ze wsparciem Janusza Owsianego.

 

Więcej... Nie bój się nocy...


Salon pod Zwariowaną Gwiazdą — spotkanie trzecie

Opublikowano

W piątek 3 sierpnia odbył się trzeci Salon pod Zwariowaną Gwiazdą w Willi dyrektora Żabińskiego. Podczas spotkania wysłuchaliśmy koncertu pt. Genialni braciszkowie — Henryk i Józef Wieniawscy.

W drugiej części Salonu Janusz Owsiany (varsavianista, członek Towarzystwa Przyjaciół Pragi Oddziału TPW) opowiedział gawędę o Warszawie w drugiej połowie XIX w.

Po koncercie Uczestnicy spotkania zwiedzili piwnice Willi pod Zwariowaną Gwiazdą, po których oprowadził Janusz Owsiany.

 

Więcej... Salon pod Zwariowaną Gwiazdą — spotkanie trzecie


35. rocznica śmierci prof. Jana Zachwatowicza

Opublikowano

Cmentarz Powązkowski (Stare Powązki)
Brama św. Honoraty
ul. Powązkowska 14
Sobota, 18 sierpnia 2018 r., godz. 17:00

 

Więcej... 35. rocznica śmierci prof. Jana Zachwatowicza