Archiwum aktualności. 2018

Krzysztof Kamil Baczyński

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy podjęło inicjatywę uczczenia i utrwalenia pamięci poety dla współczesnych i przyszłych pokoleń pomnikiem w jego rodzinnym mieście. Wzniesienie w Warszawie pomnika Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pozwoliłoby młodym Polakom na godne uczczenie jego postaci, o której piszą z najwyższym uznaniem podkreślając, że dziedzictwo Krzysztofa zobowiązuje ich.

Naszą inicjatywę poparli przedstawiciele środowisk naukowych, społecznych, kombatanckich, artystycznych, władze Warszawy i jej mieszkańcy. Zależy nam, by na 100-lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które przypadną 22 stycznia 2021 roku mieszkańcy Warszawy mogli złożyć kwiaty pod pomnikiem tego, który uczył, „jak walczyć miłością”.

Więcej... Krzysztof Kamil Baczyński


Spotkanie z Markiem Ławrynowiczem

Opublikowano

Filia Anin Wawerskiego Centrum Kultury
ul. V Poprzeczna 13
Piątek, 16 lutego 2018 r. o godz. 17:30

Oddział Anin Towarzystwa Przyjaciół Warszawy zaprasza na spotkanie z Markiem Ławrynowiczem pt. „Małe podwarszawskie światy”.

Marek Ławrynowicz — pisarz, radiowiec, scenarzysta filmowy. Mieszkaniec Miedzeszyna i Falenicy, uczeń LO XXVI w Aninie. Autor wielu książek np. „Diabeł na dzwonnicy”, „Kino Szpak”, „Patriotów 41”, „Mundur”.

 

 

Więcej... Spotkanie z Markiem Ławrynowiczem


Salon przewodnicki: Zofia Nałkowska

Opublikowano

Restauracja Honoratka
ul. Miodowa 14 (wejście także od ul. Podwale 11)
Środa, 28 lutego 2018 r. o godz. 18:00

Zofia Nałkowska uchodzi za jedną z najbardziej „warszawskich” pisarek. To właśnie tutaj — w Warszawie przez jakiś czas mieszkała w młodości, uczyła się, a później rozwijała swój talent by wkrótce stworzyć własny salon literacki i stać się jedną z najbardziej znaczących kobiet dwudziestolecia międzywojennego. Wspomnienia o Warszawie utrwalała na kartach swojego dziennika, który pisała przez ponad 50 lat. Dzienniki Nałkowskiej są więc nie tylko zapisem życia pisarki lecz także świadectwem postępujących wówczas zmian obyczajowych oraz historii miasta w I połowie XX wieku.

Salon poprowadzi: Anna Cyrych-Bajkowska

Wstęp bezpłatny

 

Więcej... Salon przewodnicki: Zofia Nałkowska


TPW partnerem Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zostało partnerem Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem. Pod koniec lutego planowane jest spotkanie Zespołu Partnerów i ustalenie planu działań w ramach RCE Warsaw Metropolitan.

Tymczasem zapraszamy — w imieniu UCBS — na inauguracyjny wykład otwarty w dniu 22 lutego: „Drogi ku Celom Zrównoważonego Rozwoju 2030”.

Więcej... TPW partnerem Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem


Spacer: Panteon polskiego sportu na Powązkach Wojskowych

Opublikowano

Cmentarz Wojskowy na Powązkach
ul. Powązkowska 43/45
17 lutego 2018 r. o godz. 11:00

Oddział KORT zaprasza na spacer po Powązkach Wojskowych. Tym razem odwiedzimy groby sportowców — kilku wybranych osób, które choć od nas odeszły, żyją nadal w zbiorowej pamięci poprzez swoje niezwykłe osiągnięcia.

Spotkanie z przewodnikiem przy bramie głównej od ul. Powązkowskiej. Spacer poprowadzi Kamila Gelert.

Wstęp wolny!

 

Więcej... Spacer: Panteon polskiego sportu na Powązkach Wojskowych