Archiwum aktualności. 2016

„Dom Pod Zwariowaną Gwiazdą”, czyli willa dyrektora Żabińskiego

Opublikowano

W dniu 4 października, dzięki Oddziałowi Praga Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, członkowie Zarządu Głównego TPW mieli okazję zwiedzić „Dom Pod Zwariowaną Gwiazdą” znajdującą się na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

Więcej... „Dom Pod Zwariowaną Gwiazdą”, czyli willa dyrektora Żabińskiego


Salon przewodnicki „Bitwa Warszawska 28–30 lipca 1656 r.”

Opublikowano

Mija 360 lat od największej bitwy w dziejach wojen polsko-szwedzkich. Należy także do dobrze udokumentowanych w licznych relacjach i bogatej ikonografii z epoki. Stoczona została na praskim brzegu przez główne siły obu antagonistów dowodzone osobiście przez króla polskiego Jana Kazimierza i króla szwedzkiego Karola Gustawa wspieranego przez elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma. Starło się w niej około 44 tysięcy żołnierzy polskich, litewskich i tatarskich, szwedzkich i brandenburskich. Doszło tu do słynnej szarzy husarii i ciekawych akcji Tatarów krymskich. Po bitwie Szwedzi dokonali pierwszej rzezi Pragi oraz gigantycznej grabieży Warszawy.Z kolei Prusacy uznali bitwę za kamień węgielny swojej niepodległości.  Dzisiaj możemy znaleźć na terenie Warszawy liczne miejsca upamiętniające to wiekopomne starcie i jego ofiary historyczne i legendarne, w Muzeum WP ikonografię i militaria bezpośrednio związane z tą bitwą, a w muzeach szwedzkich liczne trofea i łupy.

 

28 września, godz. 18:00
Salon poprowadzi: Sławomir Błażewicz
Spotkanie: Restauracja Honoratka, Miodowa 14

Więcej... Salon przewodnicki „Bitwa Warszawska 28–30 lipca 1656 r.”


Międzypokoleniowa gra miejska „Pałac siedmiu zagadek”

Opublikowano

W sobotę, 27 sierpnia, odbyła się międzypokoleniowa gra miejska „Pałac siedmiu zagadek”.

Scenariusz gry został zaplanowany tak, aby zapoznać młodszych i starszych mieszkańców Warszawy z burzliwą historią placu Defilad, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Pałacu Kultury i Nauki i jego charakterystycznej architektury.

 

Więcej... Międzypokoleniowa gra miejska „Pałac siedmiu zagadek”