Uśmiechnij się, jesteś w Warszawie — Stare i Nowe Miasto

Opublikowano

Spotkanie pierwsze

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu „Uśmiechnij się, jesteś w Warszawie”. Spotkanie rozpocznie się 4 czerwca 2016 r. o godz. 11.00 w Muzeum Niepodległości przy al. Solidarności 62.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Program pierwszego spotkania:

Część I. 11.00 – 13.00

  • Inauguracja Programu „Uśmiechnij się, jesteś w Warszawie”
    przywitanie uczestników, podanie terminów kolejnych spotkań, przedstawienie organizatorów i wykładowców; wprowadzenie do Programu — przypominające powojenne powroty warszawiaków, rolę projektantów i służb konserwatorskich w odbudowie Warszawy, BOS i BUW (prezentacja);
  • Wykład mgr Elżbiety Zatorowskiej
    m.in. historia dzielnicy staromiejskiej, ważne miejsca, kamienice i kościoły; rola profesorów Jana Zachwatowicza i Piotra Biegańskiego w odbudowie kościołów, murów, zabudowy rynku i innych zabytków Starówki; kiedy, jak i dlaczego Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Część II. 13.15 – 15.00

  • Spacer z przewodnikami TPW na trasie od placu Zamkowego do Rynku Nowego Miasta — zbiórka uczestników wykładu o godz. 13.15 przed Muzeum Niepodległości oraz przejście z przewodnikami na pl. Zamkowy.
  • Na osoby, które wezmą udział tylko w samym spacerze, drugi przewodnik będzie czekał pod Kolumną Zygmunta o godz. 13.30;

Na spacerze m.in. poznacie co i jak odbudowano, jakie były i jakie są funkcje budowli staromiejskich, lokalizację kościołów, historię murów obronnych i to jak odróżniać ich oryginalne fragmenty, gdzie i co można ciekawego zwiedzić (np. szlak zabytkowych piwnic; dlaczego właśnie tu i z czego mamy być dumni i się cieszyć. Pokażemy także miejsca upamiętniające ludzi i fakty związane z historią Starówki. Będą to m.in. tablice poświęcone odbudowie na pl. Zamkowym, na ścianie bramy Zamku Królewskiego, na fasadzie katedry, w międzymurzu (J. Zachwatowicza); na głazie w pobliżu murów; płyty w nawierzchni informujące o: wpisie Starego Miasta na listę UNESCO, uzyskaniu praw miejskich przez Nowe Miasto oraz tabliczki oznaczające miejsca powstańczych barykad. Poznacie także jak wyglądał herb Nowego Miasta i gdzie stały ratusze obu starych miast.

Wróć