Spotkanie Komisji Historycznej 30.06.2023

Opublikowano

Piątek, 30 czerwca 2023 r. 17:00
Zbiórka: Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego o godz. 16:45
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej TPW,
Serdecznie zapraszamy już na ostatnie w bieżącym sezonie zebranie Komisji Historycznej Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w piątek 30 czerwca o godzinie 17:00 — tym razem na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Tematem prelekcji i następującej po niej dyskusji będą „Warszawa Jerzego Jankowskiego”. Spotykamy się o 16:45 przed Bramą Główną Uniwersytetu Warszawskiego, aby wspólnie przejść wolnym krokiem na miejsce zebrania.

Prelekcję wygłosi pan Łukasz Własiuk, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, edytor utworów Jerzego Jankowskiego, wydanych pt. „Tram wpopszek ulicy i inne utwory” (Warszawa 2023); autor artykułów naukowych. W ramach studiów doktoranckich przygotowuje edycję korespondencji do Anatola Sterna, futurysty. W wolnym czasie czyta i gra w szachy. Pochodzi z Południowego Podlasia, od 8 lat mieszka w Warszawie. Nasz Narrator przedstawi funkcje pełnione przez Warszawę w felietonach Jerzego Jankowskiego, poety pochodzącego z Wilna. Omówione artykuły pochodzą z dwóch cyklów — Brzegiem Lety z „Nowej Gazety” i Rytmy miasta z „Kuriera Polskiego”. Wystąpienie wzbogacą też wątki biograficzne z życia poety.

Ktuż nie pamięta tej pszedziwnej symfonii wielkiego miasta, w kturym najtrudniej jest sypiać.
Piąta – wozy robocze z węglem, z mąką z jażynami głucho dudniące. Proletariat.
Szusta – bzyka tram. Drobnomieszczaństwo.
Siudma – gwiżdżą Syreny, zaczynają terkotać dorożki. Użędnicy. Dzieci.
Usma – huczy i wyje samochud. Burżuazja. Furkot śmigła. Szum wody w rurach. Pszemawiają municypalność i państwo.
Niekiedy odezwą się dzwony przy święcie. Głos ma kościuł.
Wielka symfonio Miasta! zasłuchani w tobie idziemy i nadranny zachwyt śpiewa w nas Pean ku czci tego, co być może.

[Jerzy Jankowski / Yeży Yankowski, Lampa Clemenceau, „Kurier Polski” 1919, nr 94, s. 3]

Zapraszamy Państwa do udziału w zebrania i dyskusji. Do zobaczenia w piątek 30 czerwca o godzinie 17:00 na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

Z wyrazami szacunku,

Mikołaj Madurowicz, przewodniczący Komisji Historycznej Zarządu Głównego TPW i Halina Niemiec, zastępczyni przewodniczącego Komisji Historycznej Zarządu Głównego TPW.

Wróć