Aktualności

Apel Pamięci przy grobie prof. Stanisława Lorentza w 60. rocznicę powołania Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Opublikowano

Dzisiaj, 18 marca 2023 roku, zgromadziliśmy się na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim, na uroczystym spotkaniu przy grobie profesora Stanisława Lorentza. 15 marca minęły 32 lata od śmierci założyciela i pierwszego Prezesa naszej organizacji. Kwiaty w imieniu Zarządu Głównego złożyła Prezes Renata Marut, a także Prezesi i przedstawiciele poszczególnych oddziałów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i placówek szkolnych.

Tegoroczne spotkanie otworzyło wyjątkowy, Jubileuszowy Rok. Dokładnie 60 lat temu, 18 marca 1963 roku, w murach Muzeum Narodowe w Warszawie w gronie wyśmienitych gości założono Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. „Pragnęlibyśmy, by Stowarzyszenie upowszechniało wiedzę o Warszawie wczorajszej, dzisiejszej i przyszłej” — pisał prof. Stanisław Lorentz. Zgodnie z Jego założeniem działamy do dzisiaj i działać będziemy dla Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej... Apel Pamięci przy grobie prof. Stanisława Lorentza w 60. rocznicę powołania Towarzystwa Przyjaciół Warszawy


Apel Pamięci przy grobie prof. Stanisława Lorentza

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza na spotkanie przy grobie z okazji 32. rocznicy śmierci prof. Stanisława Lorentza.

Prof. Stanisław Lorentz, muzeolog, historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie był założycielem i pierwszym Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Sobota, 18 marca 2022 r.  11:00
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski
ul. Młynarska 54/56/58, brama główna

Więcej... Apel Pamięci przy grobie prof. Stanisława Lorentza


Gwiazda w cieniu gwiazd - literackie i radiowe życie Witolda Hulewicza

Opublikowano

Serdecznie zapraszamy na wykład Gwiazda w cieniu gwiazd — literackie i radiowe życie Witolda Hulewicza! Spotkanie odbędzie się w ostatni poniedziałek lutego, 27.02, o godzinie 18:00 w lokalu Jaś i Małgosia przy al. Jana Pawła II 57.
Prelegentką będzie wybitna znawczyni życia Witolda Hulewicza — Maria Kamińska.
Organizatorem wydarzenia jest Oddział KORT Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, wstęp wolny!
Więcej: https://www.facebook.com/events/493452779665676

Poniedziałek, 27 lutego 2023 r. 18:00
Klubokawiarnia „Jaś i Małgosia”
al. Jana Pawła II 57

Więcej... Gwiazda w cieniu gwiazd - literackie i radiowe życie Witolda Hulewicza


Spotkanie Komisji Historycznej 24.02.2023 r.

Opublikowano

Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,

Pragnąłbym Państwa zaprosić na zebranie naszej Komisji — w najbliższy piątek 24 lutego 2023 r. o godz. 17:00 do stałej siedziby TPW przy Placu Zamkowym 10.

Prelekcję pt. Dziecięca Warszawa lat 20. i 30. XX wieku — perspektywa wychowanków Janusza Korczaka/Henryka Goldszmita z „Małego Przeglądu” wygłosi dr hab. Marta Rakoczy — kulturoznawczyni, filozofka z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem Uniwersytetu Warszawskiego, a w ramach Muzeum Warszawy koordynatorka działań pracowni naukowej Korczakianum.

Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.

Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz

 
Piątek, 24 lutego 2023 r. 17:00
Siedziba Zarządu Głównego TPW
pl. Zamkowy 10
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 24.02.2023 r.


160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

Opublikowano

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o powstaniu styczniowym autorstwa naszej Koleżanki z Komisji Historycznej, Haliny Niemiec.

 

Więcej... 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego


Spotkanie Komisji Historycznej 27.01.2023 r.

Opublikowano

Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,

Pragnąłbym Państwa zaprosić na pierwsze w tym roku kalendarzowym zebranie naszej Komisji — w najbliższy piątek 27 stycznia 2023 r. o godz. 17:00 do stałej siedziby TPW przy Placu Zamkowym 10.

W związku z przypadającą w tym roku 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego pragniemy przypomnieć Państwu losy potomków jego uczestników, którzy doświadczyli carskich represji i zesłania na Sybir. O jednym z potomków zesłańców — Jerzym Strzałkowskim, kierującym Powstańczymi Oddziałami Specjalnymi „Jerzyki” Armii Krajowej podczas II wojny światowej — opowiedzą przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” Armii Krajowej i ich Komendanta płk. Jerzego Strzałkowskiego: p. Wanda Baranowska, p. Zdzisław Izydorczak i p. Aleksander Stefański.

Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.

Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz

 
Piątek, 27 stycznia 2023 r. 17:00
Siedziba Zarządu Głównego TPW
pl. Zamkowy 10
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 27.01.2023 r.


Konferencja „Ballada o Warszawie”

Opublikowano

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Oddział Tarchomin Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, XLIII Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie serdecznie zapraszają na konferencję patriotyczno-kulturową o charakterze varsavianistycznym pt „Ballada o Warszawie”.

Środa, 25 stycznia 2023 r. 11:40
XLIII Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie
al. Niepodległości 27, 02-626 Warszawa

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zgłaszanie się pod postem lub w wiadomości prywatnej fanpage'u Oddziału Tarchomin TPW (https://www.facebook.com/profile.php?id=100040186127922).

Więcej... Konferencja „Ballada o Warszawie”


Spotkanie Komisji Historycznej 16.12.2022 r.

Opublikowano

Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,
 
Pragnąłbym Państwa zaprosić na ostatnie w tym roku kalendarzowym zebranie naszej Komisji w najbliższy piątek 16 grudnia 2022 r. o godz. 17:00 do stałej siedziby TPW przy Placu Zamkowym 10.
 
Nasz Kolega z Komisji — p. Lechomir Domaszewicz — wygłosi prelekcję pt. Działalność funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji na rzecz transformacji ideowej resortu spraw wewnętrznych oraz Komendy Głównej Policji w latach 1989–1993.

Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.
 
Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz
 
Piątek, 16 grudnia 2022 r. 17:00
Siedziba Zarządu Głównego TPW
pl. Zamkowy 10
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 16.12.2022 r.


Pożegnanie Marii Marzeny Grochowskiej

Opublikowano

Dziś na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pożegnaliśmy naszą koleżankę Marię Marzenę Grochowską, Prezes Honorową Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Lech Królikowski

13 listopada 2022 r. odeszła na wieczną wachtę Maria Marzena Grochowska — człowiek legenda. Z wykształcenia — pedagog, całe swoje życie poświęciła młodzieży. Podczas pracy pedagogicznej nawiązała kontakt z powstałym w 1963 r. Towarzystwem Przyjaciół Warszawy, którego do końca życia była aktywnym członkiem, a przez dwadzieścia lat — wiceprezesem. Z ramienia TPW organizowała i kierowała permanentnymi kursami wiedzy o Warszawie dla dzieci i młodzieży, do której to pracy wciągnęła dużą grupę warszawskich nauczycieli, którzy poświęcali (społecznie) setki godzin rocznie na edukowanie w zakresie wiedzy o Warszawie. Przedsięwzięcie to realizowane było nieprzerwanie od 1969 r., a w czasach, gdy kierowała nim Maria Marzena Grochowska, przez kursy „przeszło” ok. 20 tys. młodych warszawiaków.

Organizowała konkursy wiedzy o Warszawie, a laureatów nagradzała książkami „wyżebranymi” od wydawców oraz odznakami „Młodego Przyjaciela Warszawy”. Czynnie włączyła się w reaktywowany po kilkudziesięciu latach konkurs „Warszawa w Kwiatach”. Była niezastąpiona i niestrudzona w pracach organizacyjnych. „Narzekali” na nią urzędnicy stołecznego Ratusza, albowiem była wyjątkowo konsekwentna (uparta) w „zdobywaniu” miejskich „świadczeń” dla uczestników prowadzonych przez siebie zajęć i konkursów.

Zafascynowana była postacią Krystyny Krahelskiej — modelki do pomnika Syreny, żołnierza Armii Krajowej, autorki, m.in. piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń” (poległa w pierwszych godzinach Powstania Warszawskiego; jest pochowana na cmentarzu przy kościele św. Katarzyny na Ursynowie). W swoich badaniach biograficznych dotarła do niezliczonych osób, które miały kontakt z Krahelską. Napisała najpełniejszą biografię Krystyny oraz przekonała wielu pedagogów na terenie całej Polski, aby miejscowe szkoły nazwać imieniem Krystyny Krahelskiej. Organizowała także rocznicowe uroczystości przy grobie Krystyny. Jeżeli dzisiaj w ogóle pamiętamy o tej bohaterskiej dziewczynie – to głównie zasługa Marii Marzeny Grochowskiej.

Była osobą niezwykle skromną, bezinteresowną, bezpośrednią i pracowitą. Prawie ze wszystkimi była po imieniu. Będąc na emeryturze, całe dni spędzała w biurze Towarzystwa Przyjaciół Warszawy przy Placu Zamkowym 10, które było niemalże jej drugim domem. Robiła to nie tylko nie pozyskując z tego tytułu jakichkolwiek gratyfikacji, ale często dokładając z nauczycielskiej emerytury na róże cele społeczne. W ostatnich latach, gdy miała trudności z poruszaniem się, wydawała znaczne sumy na taksówki, aby dojechać na takie czy inne uroczystości rocznicowe, kombatanckie lub na zebranie w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Można śmiało powiedzieć, że żyła dla innych!!!

Cześć Jej Pamięci!!!

Więcej...


Zmarła Maria Marzena Grochowska

Opublikowano

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 13 listopada 2022 roku zmarła nasza Koleżanka Maria Marzena Grochowska, prezeska honorowa Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, była wiceprezeska Zarządu Głównego, wieloletnia przewodnicząca Komisji Młodzieżowej Zarządu Głównego TPW, a także była przewodnicząca konkursu Warszawa w kwiatach, biografka Krystyny Krahelskiej.

Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się w środę, 23 listopada 2022 roku o godzinie 12:15 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Więcej... Zmarła Maria Marzena Grochowska


Strona 1 z 3

Przejdź do archiwum aktualności

Sekretariat Zarządu Głównego jest czynny:

  • w środy: od 16:30 do 18:00,
  • w czwartki: od 16:30 do 18:00.






Więcej

Projekty

Patronaty

Więcej

Starsze aktualności