Aktualności

Zwiedzanie Kościoła Seminaryjnego

Opublikowano

Oddział KORT zaprasza na spacer po Kościele Seminaryjnym. Spacer poprowadzi Michał Rybak — historyk i pracownik Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Kościół Wniebowzięcia NMP i Józefa Oblubieńca jest jedną z najpiękniejszych, a jednocześnie najsłabiej znanych świątyń stolicy. Za czasów karmelickich był ważnym, przyciągającym ludzi punktem miasta. Sytuacja zmieniła się po kasacie klasztoru i utworzeniu na jego miejsce seminarium duchownego. Służąc seminarzystą bywa mniej dostępny dla osób z zewnątrz, nie ma on swoich parafian. Dlatego warto poznać jego skarby, które nie ustępują zabytkom innych kościołów na Krakowskim Przedmieściu.

Zbiórka:
ul. Krakowskie Przedmieście 34
Sobota, 4 lutego 2016 r., godz. 11:00

Wstęp wolny!

Więcej... Zwiedzanie Kościoła Seminaryjnego


72. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Opublikowano

27 stycznia 2017 r. mija 72. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

 

Więcej... 72. rocznica wyzwolenia Auschwitz


Koncert Chóru „Starówka”

Opublikowano

KLUB SENIORA "WARS I SAWA”

28 stycznia 2017 r. (sobota) o godz. 16.00 zapraszamy do Staromiejskiego Domu Kultury na koncert pt.: „HOSANNA PANU NA WYSOKOŚCI” w wykonaniu Chóru „Starówka” (wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona).

Staromiejski Dom Kultury
Rynek Starego Miasta 2
Sobota, 28 stycznia 2017 r.
godz. 16:00

Więcej... Koncert Chóru „Starówka”


73. rocznica zlikwidowania kata Warszawy

Opublikowano

Zapraszamy do udziału w uroczystościach związanych z 73. rocznicą Akcji Bojowej „Kutschera” — zlikwidowania kata Warszawy, dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski gen. Franza Kutschery.

Więcej... 73. rocznica zlikwidowania kata Warszawy


Uroczystość odsłonięcia miejsca pamięci Wojciecha Zawadzkiego

Opublikowano

Rada i Zarząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy oraz Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddziału Białołęka wraz z Komitetem Honorowym popierającym budowę miejsca pamięci Wojciecha Zawadzkiego, zapraszają na uroczystość odsłonięcia miejsca pamięci zasłużonego dla społeczności Wiśniewa i okolic wielkiego społecznika i patrioty Wojciecha Zawadzkiego w dniu 3 marca 2017 r.

Więcej... Uroczystość odsłonięcia miejsca pamięci Wojciecha Zawadzkiego


Przekaż 1% Towarzystwu Przyjaciół Warszawy

Opublikowano

Dlaczego warto przekazać 1% na Towarzystwo Przyjaciół Warszawy

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy jest pięknym przykładem działalności społeczników na rzecz Warszawy i jej mieszkańców od ponad pięćdziesięciu lat.

Nasze stowarzyszenie jest organizatorem sesji varsavianistycznych, po których ukazywały się materiały drukowane, stanowiące istotny dorobek w badaniach nad dziejami naszego miasta. Z Towarzystwem współpracowali i współpracują najwybitniejsi historycy, architekci czy literaci. Profesor Stanisław Lorentz, współzałożyciel, pierwszy, wieloletni prezes TPW był największym orędownikiem odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Towarzystwo było też jedną z najbardziej aktywnych organizacji społecznych związanych z jego odbudową.

Więcej... Przekaż 1% Towarzystwu Przyjaciół Warszawy


Spotkanie z dr. hab. inż. Lechem Królikowskim

Opublikowano

Zaproszenie Komisji Historycznej

Gościem styczniowej Komisji Historycznej będzie dr hab. inż. Lech Królikowski — varsavianista, autor kilkunastu książek, Prezes Honorowy TPW (Prezes w latach 1993–2013).

Lokal Zarządu Głównego TPW
pl. Zamkowy 10 lok. 2 (I piętro)
piątek, 20 stycznia 2017 r.
godz. 17.00

Więcej... Spotkanie z dr. hab. inż. Lechem Królikowskim


Salon przewodnicki — Tadeusz Kościuszko

Opublikowano

Zapraszamy na spotkanie w dniu 25 stycznia o godz. 18:00 poświęcone Tadeuszowi Kościuszce, patronowi roku 2017. 

Niezależnie od przypomnienia znanych wszystkim faktów z  jego życia, o których uczyliśmy się w podręcznikach, poznamy również odpowiedzi na pytania:

  • co zdecydowało o wyborze kariery wojskowej Tadeusza Kościuszki,
  • jakie  zainteresowania rozwijał w czasie studiów w Paryżu,  kto te studia finansował, i jaki wpływ na jego poglądy miał pobyt w przedrewolucyjnej Francji, 
  • co przyniosło mu sławę i uznanie w czasie walk o wolność Ameryki i na co po latach przeznaczył środki z zaległego żołdu,
  • w jaki sposób jego męstwo i odwagę uhonorowały władze Francji,
  • czy w życiu bohatera był czas na miłość i kim były wybranki jego serca,
  • jak potoczyły się losy Tadeusza Kościuszki po przegranej bitwie pod Maciejowicami, gdzie i jak spędził ostatnie 23 lata swego życia,
  • co wiemy o jego testamencie,
  • jaki był prywatnie?

Więcej... Salon przewodnicki — Tadeusz Kościuszko


Strona 2 z 3

Przejdź do archiwum aktualności

Więcej

Więcej

Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”
Więcej

Varsavianistyczna szkoła
Więcej