Projekty i patronaty

„Nie bój się nocy”. Spektakl muzyczny — opowieść o powstaniu warszawskim

Opublikowano

„Nie bój się nocy” to godzinny spektakl muzyczny — opowieść o powstaniu warszawskim, złożona z fragmentów
„Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, z wierszy Anny Świrszczyńskiej oraz z wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego śpiewanych przy akompaniamencie fortepianu.

Wydarzeniu patronuje Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
Wstęp wolny


 

Więcej... „Nie bój się nocy”. Spektakl muzyczny — opowieść o powstaniu warszawskim


„Warszawiacy”

Opublikowano

Wydawnictwo Dwie Siostry — zapowiedź wydawnicza

Lekkie, dowcipne i wzruszające literackie portrety sławnych warszawiaków: od Władysława z Gielniowa po Janusza Stannego!

Jakie rośliny hodowała w swoim ogródku królowa Bona? Co jadało się u Jana III Sobieskiego? Jak udał się pierwszy publiczny występ Chopina? Komu Warszawa zawdzięcza kanalizację, kto użyczył twarzy warszawskiej Syrence i kto poprowadził pierwszy w Polsce program radiowy? Kim byli, co robili i gdzie bywali Władysław z Gielniowa, Anna Jagiellonka, Sokrates Starynkiewicz, Helena Rzeszotarska, Bolesław Prus, Franciszek Fiszer, Hanka Ordonówna, Julian Tuwim, Janusz Stanny? Tego wszystkiego – i wielu innych rzeczy! – dowiecie się z „Warszawiaków”.

 

Więcej... „Warszawiacy”


Warszawa, której nie ma

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza na cykl spotkań poznawczych „Warszawa, której nie ma” organizowanych w ramach działań edukacyjnych w zakresie ochrony zabytków Warszawy.

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Przed każdym spotkaniem prosimy o sprawdzenie w aktualnościach aktualnego terminu spotkania. Wszelkie zmiany będą podawane na bieżąco.

Więcej... Warszawa, której nie ma


Salony pod Zwariowaną Gwiazdą

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza na cykl dziesięciu koncertów połączonych z gawędami o Warszawie i zwiedzaniem Willi pod Zwariowaną Gwiazdą.

Cykl jest częścią projektu „Warszawa — miasto artystów”. Do jego realizacji zaprosiliśmy prof. Joannę Maklakiewicz wraz ze studentami Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina oraz Janusza Owsianego — varsavianistę.

Wszystkie koncerty odbędą się w Willi pod Zwariowaną Gwiazdą, na terenie warszawskiego ZOO, wejście od ul. Ratuszowej 1/3. Koncerty rozpoczynają się o godz. 18.00. Po każdym spotkaniu odbędzie się zwiedzanie willi. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy  — promocja@tpw.org.pl

Wstęp wolny!

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Więcej... Salony pod Zwariowaną Gwiazdą


Warszawianka Roku, Warszawianka Stulecia

Opublikowano

Silna, zaangażowana, otwarta, tolerancyjna, przyjazna, odważna. Znana i ta jeszcze nieodkryta. Taka jest Warszawa i taka jest jej mieszkanka. Wybierzmy razem tę najwspanialszą, która w wyjątkowy sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy.

W 1918 roku kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. W stulecie tego wydarzenia ogłaszamy plebiscyt na Warszawiankę Roku. Może nią zostać każda kobieta – osoba publiczna i cicha bohaterka codziennego życia. Założycielka własnego biznesu, zaangażowana obywatelka walcząca o prawa kobiet, matka łącząca życie zawodowe z rodzinnym. To Wy, mieszkańcy zdecydujecie, kim dla Was jest Warszawianka Roku.

Laureatka tytułu zostanie wyłoniona w drodze głosowania. Ogłoszenie wyników nastąpi 25 października 2018 r. w Teatrze Studio. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przyznamy także wyjątkowy, jubileuszowy tytuł Warszawianki Stulecia.

Kandydatki można zgłaszać na stronie internetowej: http://www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku/
Zgłoszenia przyjmowane będą do 22 czerwca 2018 r.

Więcej... Warszawianka Roku, Warszawianka Stulecia


Warszawskie Teatrowisko

Opublikowano

Jak wspominał Jan Lechoń: „Teatry warszawskie (…) to świat (…) zamknięty między Placem Teatralnym, Ogrodem Saskim, ulicą Bielańską i ogródkiem na Królewskiej. (…) W tym cudownym świecie zamykała się część duszy ówczesnej Warszawy (…) wypowiadał się zarazem jej gust do tradycji i czarująca lekkomyślność, jej wrodzone poczucie hierarchii i jej niedająca się zastąpić wesołość”. Warszawskie „teatrowisko” tworzyło kilka scen — przede wszystkim Teatr Wielki i Teatr Rozmaitości, ale również teatry znajdujące się w pobliżu — Teatr Letni w Ogrodzie Saskim, Teatr Mały na Daniłłowiczowskiej, Teatr Nowości przy Hipotecznej oraz Teatr Nowy przy ulicy Królewskiej. Naszą wystawą pragniemy przywołać atmosferę dawnych teatrów i teatrzyków ogródkowych. Opowieść o teatralnym świecie i jego wiernej publiczności stanie się możliwa dzięki przechowywanej w zbiorach muzeum niezwykłej kolekcji XIX-wiecznych kart pocztowych, fotografii oraz grafiki prasowej.

Otwarty wernisaż wystawy odbędzie się 21 maja o 17.30. Więcej informacji na Facebooku

Więcej... Warszawskie Teatrowisko


Warszawa — miasto artystów

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza do udziału w pierwszej części projektu „Warszawa — miasto artystów”.
Chcemy przypomnieć mieszkańcom Warszawy miejsca gdzie mieściły się pracownie trzech słynnych malarzy: Konrada Krzyżanowskiego (1872-1922), Stanisława Witkiewicza (1885-1939) i Władysława Podkowińskiego (1866-1895).

Spacery i wykłady w Muzeum Narodowym będą prezentacją dorobku artystycznego wymienionych artystów, którzy wnieśli znaczący wkład w kulturę narodową oraz próbą nawiązania do historii i klimatu dawnej Warszawy.

spółfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Więcej... Warszawa — miasto artystów


Juwenalia SGH

Opublikowano

12 maja rozpocznie się kolejna edycja największego święta studentów Szkoły Głównej Handlowej - Juwenaliów. Wśród spektrum atrakcji, przygotowanych dla wszystkich osób, które zjawią się w Ogrodach Rektorskich kampusu uczelni, z pewnością największym zainteresowaniem cieszyć się będzie ponad szcześciogodzinny cykl koncertów. W tym roku Samorząd Studentów SGH przygotował dwie sceny. Na pierwszej z nich wystąpią P.A.F.F, Xxanaxx oraz Myslovitz. Scena druga zostanie zdominowana przez trzech raperów młodego pokolenia - Guziora, Plan Be oraz Żabsona.

Więcej... Juwenalia SGH


Festiwal Grzesiuka

Opublikowano

Więcej... Festiwal Grzesiuka


Edukacja Varsavianistyczna w Szkole

Opublikowano

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka i Muzeum Warszawy zapraszają nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych na konferencję metodyczną

Edukacja varsavianistyczna w szkole 23-24 kwietnia 2018 roku

 • 23 kwietnia 2018 r. sesje w godz. 10.00–14.00
  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie ul. Gocławska 4,
 • 24 kwietnia 2018 r. warsztaty w godz. 14.00–16.30
  Grupa I Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 48
  Grupa II Centrum Interpretacji Zabytku, ul. Brzozowa 11/13
  Grupa III Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
  Liczba uczestników w każdej grupie: 25

Na obydwa wydarzenia obowiązuje rejestracja:

Tel.: 501 379 703 w godz. 8.00–15.00, wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl  (prosimy o podanie: imienia i nazwiska, nazwa i adres placówki, w której zatrudniony jest nauczyciel, nr telefonu kontaktowego).

Więcej... Edukacja Varsavianistyczna w Szkole


Strona 2 z 3