Spotkanie Komisji Historycznej — o działalności „Stoczni”

Opublikowano

Spotkanie Komisji Historycznej

Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność zaprosić Państwa w piątek 18 maja 2018 roku o godzinie 17:00 na zebranie Komisji Historycznej Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, a poświęcimy je działalności Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, której siedziba mieści się po sąsiedzku względem naszego Towarzystwa (to samo piętro, jedne drzwi dalej). O przedsięwzięciach „Stoczni” opowie jeden z jej członków — pan Jan Wiśniewski (reprezentujący również Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz”).

„Stocznia” to fundacja specjalizująca się w badaniach społecznych, partycypacji obywatelskiej oraz pracy ze społecznościami lokalnymi. Ten ostatni wątek będzie wiodącym podczas prelekcji, dotyczącej zwłaszcza działań, podczas których — we współpracy ze społecznościami lokalnymi — powstają przemyślane i atrakcyjne materiały informujące o miejscach wartych poznania (w miejscowości, gminie, powiecie czy województwie).

Celem „Stoczni” jest odkrywanie potencjału i specyfiki miejsc, a pierwszym odbiorcą takich działań są właśnie społeczności lokalne. Mieszkańcy pomagają znaleźć to, co w okolicy jest naprawdę pasjonujące i autentyczne, następnie włączają się proces tworzenia wspomnianych materiałów informacyjnych. Tym sposobem, dzięki przedsięwzięciom fundacji, wzmacnia się poczucie lokalnej tożsamości, a uczestnicy zaczynają patrzeć na własne miejsce zamieszkania innymi oczyma. Grono odbiorców takich inicjatyw poszerza się również o gości (m.in. turystów), dla których przygotowane uprzednio autentyczne w treści i oryginalne w formie materiały (takie jak publikacje, oznaczenia i szlaki w przestrzeni, wystawy plenerowe, mapy, przewodniki) stanowią wartościowy drogowskaz po okolicy.

Zakres działań prowadzonych przez „Stocznię” obejmuje płaszczyznę animacyjną, kulturalną i promocyjną. Co więcej, nierzadko stają się owe działania istotnym elementem procesów rewitalizacji społecznej.

Po prelekcji i zapoznaniu się z kilkoma projektami „Stoczni” rozpoczniemy dyskusję — także w świetle doświadczeń Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w zakresie działań popularyzatorskich.

Do zobaczenia przy Placu Zamkowym 10 już niedługo.

Z dobrymi myślami,

Barbara Petrozolin-Skowrońska
Przewodnicząca Komisji Historycznej
Zarządu Głównego TPW
 
oraz
 
Mikołaj Madurowicz
Zastępca Przewodniczącej Komisji Historycznej
Zarządu Głównego TPW
 

Lokal Zarządu Głównego TPW
pl. Zamkowy 10 lok. 2 (I piętro)
Piątek, 18 maja 2018 r.
godz. 17.00


Relacje ze spotkań Komisji Historycznej dostępne są na stronie Komisji.

Wróć